• icon
  Pazartesi - Cuma

  09:00 - 18: 00

 • icon
  Telefon

  +90(312) 231 82 02

 • icon
  Adres

  ATB İş Merkezi A Blok No: 3 - C Blok No : 33
  Yenimahalle – Ankara / Türkiye

rajibraj 29.06.2023

Total Diz Eklemi Protezlerinin Aşınması ve Test Ölçüm Yöntemleri

Total diz eklemi protezleri, normal insan yürüyüşünün simüle edilmesiyle oluşturulur. Femoral ve tibial bileşenler arasındaki arayüzün üzerine temas kuvveti varyasyonu ve ekstansiyon / fleksiyon açısı uygulayan bir aparata monte edilir.

Tibial bileşenler, temas kuvvetlerine maruz kalır ve bu kuvvetlerin tesiri altında femoral bileşenlere göre hareket ederler.

Laboratuvarımız üretici firmalara ISO 14243-1 test uyumluluğu hususunda profesyonel olarak yardım eder. En güncel yöntemlerden ve modern teknolojilerden yararlanan uzmanlarımız diz eklemi protez testlerini titizlikle gerçekleştirir.

Hızlı, güvenli, kaliteli, yüksek performanslı, etkin test hizmetlerine ihtiyacınız varsa laboratuvarımız sizin için doğru tercihtir.

Total Diz Eklemi Protezleri Ne İşe Yarar?

Diz eklemi protezlerinde aşınma koşullarını belirleyebilmek için bu testlere başvurulur. Söz konusu biyomekanik testler alanında uzman laboratuvarlar tarafından uygulanır.

Fonksiyon kaybına uğramış veya ileri derecede hasar görmüş diz eklemlerinin tedavisinde protezlere başvurulur. Diz protezi operasyonlarında önce hasarlı kıkırdak dokusu bölgeden uzaklaştırılır, daha sonra yüksek işlevli protezler yerleştirilir.

Eğer diz eklemindeki hasar ileri boyutta ise bu durumda tek çare protez kullanmak olacaktır.

Bunlar diz ekleminin taklit ederek çalışır. Böylelikle o bölgede gerçek eklemin yokluğu hissedilmez. Yapay maddelerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan bu protezler eklemlerin fonksiyonlarını yerine getirerek dizleri eski sağlığına kavuşturur.

Protezin dayanıklılığı artırmak için ise polietilen adı verilen bir malzeme kullanılır. Ara parçaların yapımında bu malzemeden faydalanılır. İşlevsel bir tasarıma ve yapıya sahip olan diz eklemi protezleri uzun yıllar boyunca sorunsuz kullanılabilir.

Total Diz Eklemi Protez Testleri Nasıl Yapılır?

Uzmanların denetim ve kontrolünde gerçekleştirilen bu testler protezlere çeşitli kuvvetlerin uygulanmasıyla yapılır. Böylece biyouyumluluk açısından uygun olup olmadığı, hasta güvenliğini sağlayıp sağlamadığı tespit edilir.

Bu noktada aşağıdaki standartlardan yararlanılır:

 • ISO 14243-3: Protez yükleme testi,
 • ISO 14243-2: Protezlerin giyilmesi,
 • ISO 14243-1: Protezlerin aşınması.
 • Aynı zamanda diz simülatörlerinden de yardım alınabilir.

Protez imalatı gerçekleştiren tüm firmalar bu testlere ihtiyaç duyar. Böylece bütün risk faktörleri etraflıca değerlendirilir. Medikal ürünlerin biyouyumluluğu çeşitli testlerle ölçülerek daha güvenli, sağlıklı ve etkin kullanım deneyimi sunulabilir.

Bu alanda üstünlüğünü kanıtlayan firmamız biyomekanik ve biyouyumluluk testlerini yenilikçi teknolojileriyle gerçekleştirir. Daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.